Munkahely teremtő program 2.1
MUNKAHELYTEREMTÉS
Szakmai és egyéb befektetőkre várhatunk ugyan, de ha a rendszerváltozás óta eltelt 22 évben sajnos egyetlen egy komoly befektető sem érdeklődött Zebegény iránt. Aki meg mégis érdeklődött, azt inkább nevezném spekulánsnak, mint befektetőnek.
Az én elképzeléseim szerint az önkormányzat vállalná fel a munkahelyteremtés. Terveim szerint az önkormányzat alapítana egy 100 %-ban önkormányzati tulajdonban lévő céget. Véleményem szerint erre egy KFT lenne a legmegfelelőbb cégforma. Első időszakban a KFT fő profilja építőipar, kert és parképítés, takarító feladatok ellátására szakosodna, de a későbbiek során bármi más szolgáltatással, vagy akár termeléssel kapcsolatos feladatokat is ellátásával is kiegészülhet. A KFT olyan helyi munkaerőt alkalmazna, akik jelenleg segélyből vagy a közmunka program által fizetett 47.000 forintból élnek. Sok olyan remek szakember, szakmunkás vesz részt a közmunka programban, akiknek szakértelmét sokkal hasznosabban tudná alkalmazni az önkormányzat, mint a jelenlegi vizesárok kapirgálás vagy bozótirtás.
Sok pénzt takarítana meg ÖK, ha a nagyon drágán dolgozó külsős cégek helyett, a saját KFT végezné el azokat a munkákat, amelyre adott az eszköz és adott a szakember. Miért kell például a tavaszi kátyúzást egy Nyíregyházai cégre bíznunk, akinek már az útiköltsége, idetelepülése is többe kerül, mint az egész munka? Ha zebegényi emberekre bíznánk a munkát, akkor egyrészt olcsóbb lenne Zebegénynek, másrészt munkát adtunk néhány zebegényinek, ezáltal kevesebb segélyt kell kifizetni nekik. Ez az ÖK-i KFT, szabad kapacitásait, amikor az ÖK nem foglalkoztatja, akkor külsős munkát is vállalhat. Tehát bárki megrendelheti a szolgáltatásait, ráadásul a jellegénél fogva, jóval olcsóbban, mint a maszek világban szokásos áron. Ha a KFT-nek hosszabb ideig nem lenne megrendelése, akkor az alkalmazottai átmenetileg visszakerülnének a közmunkaprogramba vagy az állam által finanszírozott képzésben vehetnek részt, ami a jövőben segíthetné az elhelyezkedési esélyeiket. Ha az ÖK-nak van egy jól működő cége, akkor megszűnhet az az állapot, hogy közbeszerzési pályázatokon rendre olyan cégek nyerték a zebegényi beruházásokat, akik nem egy esetben 180 %-os feláron vállalták az adott munka elvégzését, mint amennyiből valójában az kivitelezhető. Aztán a nyertes cég olcsóbban továbbadta a kivitelezést egy alvállalkozónak, aki szintén továbbadta a munkát még olcsóbban egy harmadik alvállalkozónak, aki még tovább adta, és így tovább, egészen addig, míg egy kétes elemeket alkalmazó brigád /gyakran látunk ilyen különítményeket Zebegényben/ elvégezte azt a reális áron. Mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy az ÖK által kifizetett összeg és a valós kivitelezőnek kifizetett összeg közötti különbség kiknek a zsebében landolt.
Tehát összefoglalva az ÖK-i KFT előnyeit: - munkahely teremtés
- jó gazdálkodás esetén, ha nyereséges, akkor bevétel növelés az önkormányzat költségvetésében
- a feketemunka visszaszorítása